העקרון הוא תמיד לחפש את שורש המחלה ולא לרדוף אחרי סימפטומיים שטחיים, על מנת להתאים אסטרטגיה להתאוששות מלאה ולא להקלה זמנית.

סיפורי מקרה

פרקינסון

מטופלת בת 72 מורה בפנסיה.

הגיעה אליי בגלל רעד בידיים וברגלים שהתחיל לפני כשנה. היא אובחנה כחולה בפרקינסון ומקבלת טיפול תרופתי. לפני 6 חודשיים הרעד החמיר. הסימפטום ניכר כאשר היא במנוחה, אך מוחמר מאוד כאשר היא נעשית עצבנית, ממהרת לעשות משהו, או מתרגשת. היא מתקשה בהחזקת דברים ללא רעד, היא תמיד מרגישה נבוכה מול האורחים, כאשר היא צריכה לשרת אותם עם תה או קפה. הרעד יצא משליטה כל כך שכוס תמיד נשפכת לה. היא הייתה צריכה לוותר על מפגשי הריקוד השבועיים עם החברים כי צעדיה נעשו “מטופשים” וקשה לה להתמודד עם הקצב. יש לה הרבה פחות רצון לצאת מהבית למרות שזוכרת את עצמה כסבתא חברותית ופעילה מאוד. היא תיארה לי בדמעות שהיא בדיכאון ואין לה אושר בתוכה להמשיך. אחרי חודשים של מאבק, המליצו לה לנסות דיקור וכעת היא נחושה לשלוט בזה אפילו אם היא לא אוהבת את הרעיון של המחטים.

חוץ מהרעד יש לה סחרחורת בשינוי תנוחה, עצירות לאורך זמן, תחושת לחץ בבטן תחתונה, השתנה תכופה (כל שעה היא אמרה כמו שעון), והפרעות שינה עקב השתנת לילה. היא אוהבת אוכל מתוק, צמחונית (מלבד דגים שאוכלת כדי לקבל מספיק חלבונים). כל יום אחרי השעה 15:00 היא עייפה וזקוקה למנוחה, דאגנית ורגישה מאוד לכל דבר קטן.

מצב הלשון:

צבע חיוור עמום, מעט נפוחה, חיפוי דק מעל.

הדופק:

דק, מיתרי ועמוק.

אבחנה סינית:

רעד(צ’ן זנג);
חסר יין ודם של הכליות והכבד;
חסר יאנג צ’י של הכליות.

הסבר:

שינוי ניווני של החומר השחור מוביל לירידה בייצור הדופמין. כימיקל זה עוזר לשלוט בתנועות שרירים, ולכן כאשר הוא לא מייוצר מספיק, מחלת פרקינסון תחל.

שינוי ניווני של רקמת המוח מוסברת כחסר תמצית במערכת הכליות (אך יש לזכור כי ברפואה הסינית הכליות הוא מושג רחב הרבה יותר מזו של הרפואה הקונבנציונאלית), מערכת הכליות ברפואה הסינית כוללת את המוח ואת מח העצם.

היסטוריה ממושכת של זרימת דם לקויה קיימת בדרך כלל לפני תחילת הפרקינסון. ירידה באספקת הדם יכולה להיגרם בגלל חסימה של לחות וליחה, ו (או) חום, קיפאון דם, או פשוט בגלל כמות נמוכה של צ’י ודם, דם יין או תמצית. כאשר יש חסר באספקת הדם למוח הוא אינו יכול לשלוח אותות נכונים לגידים והשרירים, כך מתרחש רעד, גורם סימפטום כמו “רוח”. במקרה הזה יש לה חסר דם ויין של הכבד והכליות שלא מצליחים להזין את רקמות המוח, וחסר יאנג צ’י של הכליות שלא מצליח לשנות את המים מה שגרם להצטברות מים (התחושה הקשה בבטן התחתונה והשתנה תכופה), וחוסר יכולת לחמם את המעיים ועצירות נגרמת.

טיפול:

אסטרטגיה מקיפה נועדה גם להקל על הסימפטומים ולטפל בשורש המחלה: שימוש בדיקור  שבועי כדי לפתוח את מרידיאני החיבור, לחזק את הצ’י הטוב ומחזור הדם, כדי להרגיע את הגידים והשרירים, כמו גם פורמולת צמחי מרפא יומיות לחדש את הדם והתמצית כדי לשקם את המוח.

תוצאות:

לאחר 2 טיפולים כבר חל שיפור ברעד, אך הוא עדיין חמור כשהיא עצבנית או נרגשת.

לאחר 3 טיפולים נוספים הפך רעד קל בשעות הבוקר ואחר הצהריים המוקדמות. בני משפחתה הופתעו לראות כי היא יכולה להחזיק את קומקום המים הרבה יותר טוב בלי לשפוך את המים. אז נוסף טיפול מוקסה כדי לחזק את יאנג הכליות על מנת להקל על בעיות השתן והעצירות.

בביקור אחד 3 חודשים לאחר מכן, לפני שהתחלתי את הטיפול, נתתי לה כוס מים, היא לקחה אותו ושתתה כל כך בשלווה, שקשה לזהות שהיא סובלת מפרקינסון. לדבריה יש לה אנרגיות טובות ומצב רוח נהדר אחרי הטיפולים, היא שבה למועדון הריקודים שלה כל שבוע ומטיילת הרבה עם הנכדים. להפתעתה אפילו התכיפות במתן שתן והעצירות נרפאו, היא ישנה הרבה יותר טוב ולא מדוכאת יותר. היא באה לטיפולים רק פעם בחודש לשמירה על הבריאות.


השמנה

אשה גובה 1.56 ומשקל של 106 ק’ג.

הפוך מהרבה אנשים שסובלים מעודף משקל היא לא אוכלת הרבה. היא תמיד מתלוננת שאפילו ששולטת על התאבון שלה היא עדיין מעלה משקל והבטן שלה נפוחה יותר ויותר.
היא עובדת קשה מאוד ובדרך כלל מדלגת על ארוחת הבוקר. בשעות העומס בעבודה היא אוכלת אוכל פשוט כסלטים וכריכים. היא מגיעה הביתה בסביבות 20:00 ואז אוכלת מה שהיא מכנה “הארוחה האמתית של היום”. לעתים היא מצליחה לצאת להליכה לאחר ארוחת ערב. ולמרות כל זה המשקל שלה נשאר קבוע ועולה מפעם לפעם. בחצי שנה אחרונה נושא המשקל שלה הפך רציני כל כך שאפילו גורם להגבלה בתנועה. רקמת שומן רבה נאספת בעיקר סביב הבטן שלה ועל החלק העליון של הרגליים היא בקושי יכולה להתכופף כדי לגרוב גרביים ונעליים. הברכיים של סובלות מאוד בגלל העודף משקל.

חוץ מזה, מצבה הבריאותי לא אופטימי. היא אובחנה כסובלת מיתר לחץ דם וסכרת במשך יותר מ10 שנים. כל הזמן סובלת מכאבי ראש, עייפות ונפיחות בידיים וברגליים, בולוס שבא לסירוגין ב10 שנים האחרונים, היא שותה הרבה אך לא נותנת מספיק שתן כמו שצריך להיות.

מצב הלשון:

אדומה יבשה, חיפוי מועט מאוד;

דופק:

דק וחלש.

אבחנה ברפואה סינית:

תקיעות נוזלים והצטברות חום פנימי.

הסברתי לה כי משקלה הוא לא מהשומן אלא תקיעות הנוזלים בגוף. אם היא תוכל לתת שתן חלק ובתדירות גבוה יותר משקלה יירד, הנפיחות תופחת וחשוב יותר האנרגיה שלה תישמר ברגע שהגוף יהיה קל יותר.

אסטרטגיית הטיפול תוכננה כדי לפתוח ולרוקן את מעברי המים, להפחית את חום פנימי שהצטבר במשך זמן רב.

טיפול ראשון:

נדקרו הנקודות- SJ6, SJ10, RN 3, ST 29, SP9, SP4, GB34, GB41.

עם תחילת הטיפולים הומלץ לה להקפיד על ארוחת בוקר יום יומית, לאכול ארוחת צהריים טובה וארוחת ערב פשוטה.

שבוע לאחר מכן, חזרה מרוצה מאוד: היא ירדה 6 ק”ג רק מטיפול 1! לחץ הדם שלה הפך להיות יציב יותר מאשר קודם. היא הולכת לתת שתן בתדירות גבוהה יותר, ומרגישה הרבה יותר קלה בגוף.

טיפול שני:

אותם הנקודות ונוספו LI4, st25 לטהר את הסטגנציה במחמם האמצעי. הפעם היא חזרה עוד יותר נרגשת. היא המשיכה לרדת 2 ק”ג לאחר הטיפול האחרון. ומתן שתן הופך להיות חלק יותר בכל פעם וחזק יותר. היא מרגישה נמרצת מאוד מתחילה ללבוש חולצות שהיא לא הצליחה ללבוש במשך 4 שנים.

היא המשיכה לבוא כל שבוע במשך חודש, היא שקלה 95 ק’ג בסוף הטיפול. מאוחר יותר היא הפסיקה את הטיפולים בגלל נסיעה ארוכה בחו”ל, אבל היא המשיכה עם תזונה בריאה ופעילות גופנית יומית.


אלרגיה

ילד בן שנה

בצד השני של הטלפון, האמא של הילד בחרדה עמוקה “דר צ’ן אנא תני לנו את התור המוקדם ביותר שיש לך הבן שלי צריך את עזרתך”.

יום למחרת משפחתו של הילד הגיעה אליי לקליניקה כולל אבא, אמא וסבתא וניכר שדאגה וחשד שרוים על פניהם.

“הבן שלי סובל מאלרגיה קשה מאוד, למעשה הלכנו למיון שוב לפני יומיים.” ההיסטוריה של האלרגיה החלה כשהיה בן 4 חודשים. אמו הפסיקה את ההנקה והוא קיבל מזון משלים, מאז, לסירוגין היו בעור פריחה וגרד. חודשיים לאחר מכן, ביום שמש לאחר שנחשף לשמש, התגלה שיש לו תגובות אלרגיות חזקות: פצעונים אדומים סביב עיניו, שבמהרה התפשטו בגו, הצוואר והגפיים. הוא נשלח לרופא וקיבל טיפול סטרואידים מאז. הוא עבר בדיקות רבות, אך לא ניתנה אבחנה ברורה. 3 שבועות לפני הביקור, האלרגיה נעשה יותר תכופה ויותר אגרסיבית. בכל פעם יש לו אדמומיות, פצעונים, ונפיחות בכל הגוף.הסבל של הגרד גרם לו חסר מנוחה ועצבנות. אמו נאלצה לקחת אותו למיון כמעט כל שבוע. חוץ מזה הוא מתקרר תכופות, שיעול, קוצר נשימה ונזלת, תאבון גרוע מאוד לפני 7 חודשים הוא נחנק קשה ומאז יש לו טראומה ופחד לבלוע, הצואה יבשה, יש קושי בעשיית הצרכים, בגיל שנה היו לו רק 2 שיניים בלסת התחתונה. הוא ילד “יקר” הגיע לאחר 5 שנים של חוסר פוריות. הוריה מאוד מודאגים לגבי בריאותו של הילד, והם מוכנים לנסות כל דבר רק כדי להקל על האלרגיה, כך שהוא יכול להפסיק עם הסטרואידים.

מצב הלשון:

צבע אדום, חיפוי מועט.

בדיקת הווריד באצבע המורה:

צבע סגול בעמדת הצ’י גואן.

אבחנה ברפואה סינית:

חסר יין של הראות והכליות, רוח חום בחיצון.

הסבר:

לילד הזה יש חוסר מולד של יין הריאות והכליות. כאשר יין הריאות לא מספיק, הוא לא יכול להפיץ מספיק נוזלים כדי להזין את העור. החום מצטבר בעור ורמת שרירים (ווי ורמת יינג), מה שמוביל לרגישות יתר שלהם וחוסר סבילות לעכור (מהמזון) או חום (מן השמש), וגורם לגירוי ולתסמינים של פצעונים, אדמומיות ונפיחות.

הטיפול:

20 דקות של טווינא ילדים כדי להקל על הרוח חום, לפתוח ולהפעיל את צ’י הריאות, לחזק את הטחול והקיבה, כמו גם להרגיע את הנפש. דיקור מהיר בLI 11 ו ST36 ללא השארת המחטים.

תוצאות:

במהלך 2 השבועות הראשונים נדרשו 2 טיפולים בשבוע. בביקור השלישי, האם דיווחה כי לא היו לו מצבי חרום יותר במשך כמעט 10 ימים. הפריחה בעור בא והלכה מספר פעמים, אך לא באופן חמור. מאז שמצבו התייצב הוריו הפסיקו את הסטרואידים.

שילוב של טווינא ודיקור מהיר של SP10 ו LI 11 שימש במשך 3 טיפולים, והתגובה האלרגית נעלמה כמעט. בביקור 7, הילד הראה עור יפה וחלק על פניו, והוא בהחלט צבר משקל. הוריו חשו הקלה שסוף סוף חזרה בריאותו. יתר על כן, אמו למדה לתרגל כמה טכניקות של טווינא ילדים עליו, על מנת לשפר את המערכת החיסונית שלו.

כשנה וחצי לאחר הטיפולים, במעקב על המקרה הזה אין הישנות של אלרגיה שהוא התלונן.